İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yıkılıp yeniden yapılacak olan Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi yıllık 1 milyon 500 bin ayakta ve 50 bin yatan hastaya hizmet verecek.

İPKB, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yıkıp yeniden yapacak. İhale süreci tamamlandıktan sonra yüklenici firma ile Ocak 2013’de sözleşme imzalamayı hedefleyen İPKB, inşaat sürecini de hemen başlatacak.

860 yataklı genel hizmet hastanesi olarak planlanan yeni hastanenin tüm odaları Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan nitelikli hasta yatağı tanımına uygun olarak içinde tuvaleti, banyosu, en fazla iki hasta yatağı, televizyonu, telefonu, yemek masası, etajeri ve yatılabilen refakatçi koltuğu bulunacak şekilde yapılacak.

Depremden Bağımsız Hastane

Yeni hastane, olası bir depremin hemen ardından kesintisiz servis verebilecek şekilde sismik yalıtımlı olarak yapılacak. Binanın düşeyde zeminle bağlantısının koparılması için yapıların temellerine yerleştirilen ileri teknoloji ekipmanlar vasıtası ile, depremlerin neden olduğu kuvvetli yer hareketlerinin yapılar üzerine getirdiği ek yüklerin etkilerini azaltan ve Japonya başta olmak üzere deprem tehlikesi ile karşı karşıya olan gelişmiş birçok ülkede yıllardır başarı ile uygulanan bu yeni teknik aynı zamanda “Depremden Bağımsız Bina” teknolojisi olarak da adlandırılıyor.

Odalar 35 metrekare olacak

Servisteki hasta odalarının yarısı tek, yarısı çift kişilik olarak planlanırken hem tek hem de çift kişilik tüm hasta odaları yaklaşık 35 metrekare olacak. Tek kişilik odalar acil durumlarda çift kişilik olarak da kullanılabilecek ve hastane kapasitesi bin 290 yatağa kadar yükseltilebilecek.

Hastane kapasitesi yıllık 1 milyon 500 bin ayakta ve 50 bin yatan hasta olarak hedefleniyor. Hastane depremin hemen ardından kesintisiz servis verebilecek şekilde sismik yalıtımlı olarak yapılacak. Hastanede kapalı yer altı otoparkları planlanmak suretiyle geniş yeşil alanlar bırakılacak, bu alanlar aynı zamanda afet ve acil durumlarda toplanma merkezi işlevi de görecek.

Mevcut işleyiş kesintiye uğramıyor

İki aşamada yapılacak yeni hastane, mevcut hastanenin işleyişi kesintiye uğramadan inşa edilecek. Enerji tasarruf sistemleri ile donatılacak hastane, tri-jenerasyon merkezi ile kendi elektriğinin önemli bir kısmını doğalgazdan üretebilecek. Açığa çıkan ısı enerjisi ile de hastanenin ısıtılması ve soğutulması sağlanarak işletme maliyetleri asgari düzeyde tutulacak.

Mevcut Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin toplam kapalı alanı 85 bin metrekare iken yeni yapılacak hastanenin toplam kapalı alanı 235 bin metrekare olarak planlanıyor.

Acil durumlarda ihtiyaca cevap verebilmek amacıyla mevcutta 500 metrekare olan acil servis alanı 10 bin metrekareye çıkarılacak. Toplam ameliyathane sayısı ise mevcut hastanede 17 iken yeni hastanede 28 olacak.

Üniversite Hastanesi

Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl aldığı kararla eğitim ve araştırma hastanelerinin, üniversitelerle birlikte kullanılmasının ilk örneklerinden biri de olacak olan hastane, Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin yetişeceği modern bir hastane olacak. Bu kapsamda aynı kampüste, hastanenin yanı başında Tıp Fakültesi ve Ar-Ge binası hastaneye uyumlu bir şekilde planlandı.