Bir acil durum olduğunu düşünün, buna hazırlıklı mısınız? Eylül boyunca Amerika’da acil durum hazırlığını teşvik etmek için çeşitli faaliyetler düzenlenecek.

Eylül boyunca Amerika’da acil durum hazırlığını teşvik etmek için ülke genelinde çeşitli faaliyetler gerçekleştirilecek. 3,000 ‘den fazla kuruluş (ulusal, bölgesel, yöre halkı ve özel kuruluşlar) acil durumlara hazırlıklı olma çabalarını destekliyor ve tüm ülkeyi harekete geçmeye çağırıyor.

Her yıl Eylül ayında düzenlenen Ulusal Hazırlık Ayı faaliyetlerinin 2013 ayağı, ABD Yurtiçi Güvenlik Departmanı (U.S. Department of Homeland Security – DHS) bünyesindeki Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (Federal Emergency Management Agency – FEMA) sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Yurtiçi Güvenlik Departmanı’nın amaçlarından biri doğal afetler, toplu kayıplar, biyolojik ve kimyasal tehditler, radyasyonla ilgili olağanüstü durumlar ve terör de dahil olmak üzere acil durumlara nasıl hazırlanacağı ile ilgili halkı eğitmektir.

Eylül ayı boyunca, acil durum hazırlığına ilişkin bilhassa şu konuların üzerinde durulacak:

• Yaşlılar, engelli ve özel ihtiyaç sahibi bireyler ve evcil hayvanlar da dahil olmak üzere ev ve aile hazırlığı

  • Okula dönüş
  • İş yeri hazırlığı
  • İspanyolca Hazırlık

Amerikan Kızıl Haç işbirliği ile, Afet Kontrol ve Önleme Merkezleri (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) web sitesi, Acil Durum Hazırlığı ve Sen sayfasında, beklenmedik olaylara karşı hazırlıklı olmakla ilgili ortak soruları yanıtlamakta ve bazı tanımlamalar yapmaktadır. Bunlar:

  • Aile afet planı oluşturmak
  • Acil yardım malzemelerini edinmek
  • Belirli bir yerde barınmayı öğrenmek
  • Karantina ve izolasyonu kavramak
  • Ruh sağlığını nasıl koruyacağını öğrenmek

Acil Durum Hazırlık ve Müdahale kasırga hazırlığı, aşırı sıcak ve biyoterörizm gibi başlıklar altında daha fazla bilgi ve kaynak sunmaktadır.

CDC, son salgınlar ve olaylar hakkındaki bilgileri ve acil durum kaynak listelerini, halkın genelinin yanı sıra klinisyenler ve halk sağlığı uzmanları için sürekli olarak güncellemektedir.

Acil Durum Çantası Edinin

Yaşadığınız bölgeyi bir afet vurduğunda bir süre için yiyecek, su veya elektriğe erişemeyebilirsiniz. Acil durum su kaynakları, gıda malzemeleri ve bir afet çantası hazırlamak için şimdi zaman ayırarak olası bir acil durumda tüm aileniz için bunları sağlayabilirsiniz.

Bir afet çantasında bulunması gereken/önerilen malzemeler için Yurtiçi Güvenlik Acil Durum Ekipmanları Kontrol Listesine göz atın.

Bir Acil Durum Planı Hazırlayın

Olası bir acil durumda bir arada olmayabileceğini hesaba katarak, aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte planlar yapın. Birbirinizle nasıl irtibat kuracağınız, nerede buluşacağınız ve farklı durumlarda ne yapacağınızla ilgili tartışın. Aile afet planınızı nasıl oluşturacağınızı ya da Yurtiçi Güvenlik Aile Acil Durum Planı’nı () okuyun.

İşyerinizde, çocuğunuzun okulunda veya kreşindeki planlama hakkında bilgi isteyin.

ABD Eğitim Departmanı okullardaki hazırlık çalışmaları ile ilgili yönergeler vermektedir. Küçük, orta ve büyük işletmelerde çalışanlar her türlü acil durum için tatbikatlar yapmalıdır. Daha fazla bilgiyi Hazır İşyeri (http://www.ready.gov/business) sayfasında bulabilirsiniz.

Bilgi Edinin/Haberdar Olun

Hazırlıklı olmak haberdar kalmak demektir. Küresel, ulusal ve yerel bilgiler için tüm mecraları (web siteleri, gazeteler, radyo, TV, arazi ve cep telefonları) kontrol edin.

Bir acil durum esnasında, yerel Acil Durum Yönetim veya Acil Servis ofisiniz açık barınaklar ve tahliye emirleri gibi konularda size bilgi verecektir. Çevrenizdeki kaynaklar hakkında bilgi edinmek için Hazır Amerika topluluğunu ve durum bilgilerini kontrol edin.

Dahil Olun

İlk yardım ve acil durum müdahale eğitimi alın, toplum tatbikatlarına katılın ve yerel ilk müdahaleci ekipleri desteklemek için gönüllü olun. Toplulukları daha güvenli, güçlü ve acil duruma yanıt vermek için daha hazırlıklı hale getirmek için faaliyetler düzenleyen Vatandaş Birlikleri ile irtibata geçin. Tıbbi Rezerv Birlikleri (Medical Reserve Corps – MRC) ile irtibat kurun. Tıbbi Rezerv Birlikleri, yıl boyunca hazırlık, acil durumlara müdahale ve sağlıklı yaşam faaliyetlerini teşvik etmek için zamanını ve uzmanlığını bağışlamak isteyen gönüllüleri yerel olarak organize etme amacı taşıyan toplum temelli birimlerdir.

Yurtiçi Güvenlik, Hazır Amerika kampanyası aracılığıyla, tüm yıl boyunca acil durum hazırlığını teşvik etmektedir. Kontrol listeleri, broşürler ve videolar İngilizce ve İspanyolca olarak internet üzerinde bulunmaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin