Güvenli Yaşam Eğitimleri, YTÜ’lü öğrencilerle mahallelerde yaygınlaşacak

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden (YTÜ) gönüllü öğrencilerin İstanbul’un çeşitli mahallelerinde Güvenli Yaşam Eğitimlerini yaygınlaştırması amacıyla faaliyete geçirilen proje kapsamında mahalle muhtarlarının katılımıyla Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantı ile proje muhtarlara tanıtıldı.

24 Mart 2011-2009 yılından bu yana 40 bin İstanbulluya ulaşan İstanbul Valiliği tarafından gerçekleştirilen Güvenli Yaşam Eğitimlerinin, Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Kulubü (YTÜ UİK) üyesi öğrencilerin sosyal sorumluluk projesi kapsamında İstanbul’un çeşitli mahallelerinde halkı afetlere karşı bilinçlendirecek.
Ekim ayında “YTÜ’lüyüm, Gönüllüyüm” sloganıyla yola çıkan projenin 24 Mart Perşembe günü saat 13:00’da Eminönü Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, İstanbul’da afete dönüşebilecek tehlikelerle ilgili bilgilendirilen ve deprem sırasında nasıl davranmaları gerektiğini öğrenen mahalle muhtarlarına proje tanıtımı yapıldı.
Proje destek vereceklerini belirten muhtarlar, projenin devamında mahallelerinde mahalle sakinlerinden oluşan Yerel Afet Gönüllüsü ekiplerinin kurulmasını da talep etti.
YTÜ’nün Yıldız ve Davutpaşa Kampüsü’nde Ekim ayında açılan standlarda eğitmen olmak için kayıt yaptıran yaklaşık 300 öğrenciye Güvenli Yaşam 1 Eğitimi’nin verilmesinin ardından gönüllü eğitmen kadrosu oluşturuldu.

İstanbul’da 40 bin kişi Güvenli Yaşam 1 Eğitimi aldı

İstanbul Valiliği’nin kentimizi başta deprem afeti olmak üzere afetlere karşı dirençli bir kent haline dönüştürmeyi amaçlayan çalışmaları kapsamında verilen Güvenli Yaşam Eğitimleri ile bugüne kadar 40 bin İstanbullu afetlere karşı bilinçlendirildi.
Afet ve acil durumlara karşı bireysel ve toplumsal hazırlık çalışmalarını içeren ve 3 seviyeden oluşan Güvenli Yaşam Eğitimleri’nde; afetlerle ilgili temel kavramlar, İlk 72 saat için hazırlık ve olası bir deprem anındaki doğru davranış şekilleri ile birlikte kendi yaşam çevremizden başlayarak alacağımız küçük önlemlerin zarar azaltmadaki büyük etkileri anlatıyor.

Güvenli Yaşam Eğitimleri 2 yaşında

İstanbul’da meydana gelebilecek olası depremlerin yaratabileceği zararların azaltılması gerekliliği nedeniyle “İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi” (İSMEP) 2006 yılında İstanbul Valiliği tarafından hayata geçirildi.
İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından yürütülen proje kapsamında afete hazırlık çalışmalarına halkın aktif olarak katılması amacıyla hazırlanan Güvenli Yaşam Eğitimleri, 2009 yılından beri İstanbul Valiliği öncülüğünde, kurum ve kuruluşların destekleri ile tüm İstanbul halkına ulaştırılıyor.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/wwwroot/guvenliyasam.org/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399