Avustralya’nın Acil durum yönetimi kuruluşları genelinde, mekansal teknolojileri alanındaki en son uygulamalara ilişkin olarak düzenlenen tam günlük mesleki gelişim programına Avustralya’nın en büyük yangın ve acil durum hizmetleri konferansı AFAC2013 (bkz. www.afac2013.org) bu yıl bir kez daha ev sahipliği yaptı.

Avustralya’nın bir numaralı acil durum yönetimi konferansı olan AFAC, daha geniş bir acil durum yönetimi topluluğu için bizzat endüstrinin kendisi tarafından hazırlandı. AFAC2013 2-5 Eylül tarihlerinde Melbourne’da yapıldı.

Etkinliğin koordinatörü olan Steve Forbes (ACT Acil Servis Ajansı’nın Mekansal Hizmetler Müdürü) “Acil durum yönetiminde mekansal ve konumsal teknolojiler için endüstrinin koordinatör kurumu olan Avustralya Acil Durum Yönetimi Mekansal Bilgi Ağı (Emergency Management Spatial Information Network Australia – EMSINA) tarafından ağırlanan bu heyecan verici gelişim programının bugün 6. yılındayız” dedi.

Avustralya’nın acil durum yönetimi kuruluşlarında veya kuruluşlarla birlikte çalışan herkesin davet edildiği etkinlik, 5 Eylül Perşembe günü Melbourne Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşti.

Gün, Avustralya’nın acil durum yönetimi alanında Mekansal Teknolojilerin uygulanması ile ilgili geleceğe yönelik bir panel tartışması ile sona erdi.

Konferansın 2013 yılı teması, geleceği olumlu yönde şekillendirebilmek için acil durum hizmetleri alanında eğitimden sağlığa, işletme ve araştırma sektörlerinden hükümetin her kademesine kadar, toplum ve diğer ortaklarla birlikte ve işbirliği içinde çalışma ihtiyacını yansıtan ”yarını birlikte şekillendiriyoruz” oldu.

Sektör için kilit öneme sahip bir konunu altına çizen 2013 konferansı, aynı zamanda 20. AFAC ve 10. Bushfire CRC konferansı oldu.