Kampanyanın amacı, toplumsal kapasitesinin geliştirilebilmesi için afetlere karşı hazırlıkta temel bilgi ve davranış modellerini içeren bilgilendirme materyallerinin kent halkına ulaştırılması; İSMEP kapsamında topluma yönelik hazırlanan “Güvenli Yaşam Gönüllüsü ” eğitim programı ve materyallerin tanıtılması ile farkındalığın artırılarak eğitimlere katılımın teşvik edilmesidir.
Bu amaç doğrultusunda İstanbul genelinde 10 merkezde (Taksim, Mecidiyeköy, Metrocity, Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy, Bağdat Cad., Galatasaray, Bağcılar, Pendik) stant kurulmuştur. Bu stantlarda İstanbul Halkına; içinde İlk 72 Saat” Yetişkin Kitabı, Tehlike Avı” Çizgi Filmi, Tehlike Avı” Çizgi Romanı, Magnet, Güvenli Yaşam Gönüllüsü” Broşüründen oluşan bilgilendirme çantaları dağıtıldı ve stantlarda İstanbullular Güvenli Yaşam Gönüllüsü olmaya davet edilmiştir.
Stant aktivitelerinin merkezi olarak seçilen Taksim’deki dev standa Selçuk Uluergin, Nedim Saban, Yağmur Kaşifoğlu, Uğur Uludağ, Onuryay Evrentan, Can Sözeri, Ezgi Kepçi Sözeri, Selen Öztürk ve “Çok Güzel Hareketler Bunlar” programı ile tanınan BKM Oyuncuları Şahin Irmak, Bülent Parlak ve Murat Eken gelerek projeye destek vermiştir. Ayrıca Taksim standında hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik olarak hazırlanan, bilgilendirici ve eğitici içerikli; çocuk, genç ve kahraman olarak üç farklı parkurdan oluşan “Tehlike Avı” isimli Labirent Oyunu hazırlanmıştır.
Kampanya süresince farklı mecralardan İstanbul Halkına seslenilmiştir. Ayrıca 10 – 17 Ağustos tarihleri arasında Kuruçeşme Arena ve Açıkhava Cemil Topuzlu Sahnesinde gerçekleşen konserlerden önce, topluma yönelik olarak hazırlanan materyaller dağıtılmış ve kampanya için hazırlanan sinevizyon gösterisi yapılmıştır. Kampanya süresince, Anadolu yakası sahil şeridi ve Avrupa yakasında belli hatlar boyunca gezici araçlarla bilgilendirme ve bilinçlendirme materyalleri tüm halka dağıtılmıştır.