İSMEP DERGİ

ISMEP_Dergi_TR
İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP)’nin direktörü olarak bu yayını sizlerle paylaşmak benim için bir övünç kaynağı. Ülkemizde uygulanan ilk risk azaltma projesi olan İSMEP, bugün afet oluşmadan önlem alma yaklaşımının sadece ülkemizde değil, dünya üzerinde de en başarılı örneklerinden biri. Umuyorum ki bu çalışma, İstanbul depreminin risklerini azaltmak amacıyla uygulanan projemizin çıktılarını ve hedeflerini sizlere bir nebze de olsa aktarır.

Projemiz, detaylarını ilerleyen sayfalarda okuyacağınız acil durum hazırlık kapasitesinin artırılması, öncelikli kamu binaları için sismik riskin azaltılması ve imar ve yapı mevzuatının uygulanması temel bileşenlerinden oluşuyor.

İstanbul halkına “Güvenli Şehir Güveli Yaşam” sloganı ile ulaştırdığımız projemizde bugüne kadar yaklaşık 800 bin kişiye eğitimler yoluyla ulaşılırken 200 bin İstanbullu ise ‘Güvenli Yaşam Eğitimleri’yle gönüllü oldu. 6 milyona yakın eğitim ve bilgilendirme materyali halkımızla paylaşıldı.

2014 yılı itibarı ile 851 okul binasını güçlendirmek veya yıkıp yeniden inşa etmek suretiyle 1.5 milyonu aşan öğrencinin daha güvenli binalarda öğrenim görmesini sağladık.

İstanbul’u kişi ve kurumlar düzeyinde afetlere dirençli bir şehir yapmayı hedefleyen projemizde ulaşılan sonuçlar bunlarla sınırlı değil. 2006 Şubat ayında başladığımız çalışmalarımızda çok önemli mesafeler katettik.

Tüm bileşenlerimiz altında sürdürdüğümüz çalışmalarımızı, modern afet yönetimi ilkeleri doğrultusunda, uluslararası gelişmeleri de yakından takip ederek, tüm paydaşların ve kaynakların etkin katılımının sağlandığı bütünleşik bir yapıda ele alıyor ve toplum tabanlı bir yaklaşıma sahip olacak şekilde geliştiriyoruz.

Projemizin geri planında pek çok kişinin, kurum ve kuruluşun, değerli paydaşlarımızın emeği ve desteği var. Geleceğini güçlendirdiğimiz İstanbul için duyduğumuz heyecanı bizlerle paylaşan herkese teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Kazım Gökhan Elgin

İPKB Direktörü

Dünyanın en büyük zarar azaltma projelerinden biri olan İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi’nin anlatıldığı İSMEP Dergi’yi indirerek projeyi daha yakından tanıyın.

button-pdf


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/wwwroot/guvenliyasam.org/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399