arac

Afet Sonrasında Kesintisiz İletişim Artık Mümkün

arac

İSMEP kapsamında satın alınan arazi tipi haberleşme aracı; afet sonrasında haberleşmenin kesintiye uğradığı bölgelere giderek o bölgenin durumu ve ihtiyaçlarına yönelik ilgili merkezler ile irtibat kurmayı sağlıyor.

Bir afet anında haberleşmenin etkin bir şekilde devam etmesi hayati önem taşır. İSMEP mevcut haberleşme sistemlerinin güçlendirilmesi için sürdürdüğü çalışmalarla bu konuya verdiği önemi gösterirken, yaptığı yatırımlarla da altyapının sağlamlaştırılması için ihtiyaçlara yönelik alımlar gerçekleştiriyor. Proje kapsamında alınan arazi tipi haberleşme aracı bu konuda verilebilecek en önemli örneklerden bir tanesi. Olası bir afet sonrasında haberleşmenin sekteye uğradığı bölgelere giderek o bölgenin durumu ve ihtiyaçlarına yönelik ilgili merkezler ile irtibat kurmayı sağlayacak olan dev araç, bu özelliğinin yanında, sağladığı faydalarla da saha ekipleri ile kontrol merkezleri arasında kesintisiz iletişim sağlayacak.

Telsiz ve cep telefonu aynı kanal üzerinden konuşabiliyor

Araçta VHF ve UHF telsizler ve uluslararası uzak mesafelerle dahi görüşme yapmaya olanak tanıyan HF telsiz sisteminin yanı sıra araç içinde alçak ve yüksek yörünge uyduları aracılığıyla görüşme yapma olanağı sağlayan uydu telefonları ile gerek araç içi, gerekse çevresinde çalışan personelin birbirleriyle haberleşmesi için IP tabanlı telsiz telefonlar bulunuyor. Haberleşme ekipmanları ile yapılan görüşmeleri birbirine bağlayabilen bütünleştirici cihaz ise aracın en önemli ekipmanlarından. Bu cihaz sayesinde farklı kanallardaki iki telsiz birbiriyle, bir telsiz bir diğer cep telefonuyla veya sabit telefonla görüşme yapabiliyor.

İnterneti kablosuz olarak dağıtma imkanı bulunuyor

Uydu sistemleri sayesinde televizyon yayınları izlenebilen araçta aynı zamanda hidrolik bir sistem üzerinde konumlandırılan kamera sayesinde sesli ve görüntülü iletişim aralıksız olarak sağlanıyor. Araç 3G cep telefonu şebekelerini ve karasal telefon sistemlerini kullanabiliyor. Araçta ayrıca kablosuz ADSL modem dışında, interneti kablosuz olarak dağıtma imkanı da bulunuyor. Aracın arka tarafında konumlandırılan ve istendiğinde indirilen 4×4 arazi tipi 4 tekerlekli ATV motosiklet, aracın ulaşamayacağı bölgelere rahatlıkla giderek merkeze HF telsiz üzerinden sesli bilgi aktarımı yapabiliyor.

Enerjisini jeneratör, güneş panelleri ve rüzgardan temin ediyor

Dev araçta çevre aydınlatması için sağa ve sola 360 derece hareket edebilen 1, araç önü aydınlatması için 5, araç yanlarını ve arkasını aydınlatmak için 8 adet olmak üzere toplam 14 projektör, ayrıca siren ve anons sistemi bulunuyor. Aracın enerjisi, içine monte edilmiş olan jeneratörden, üst tarafında bulunan 3 adet rüzgar türbininden, 2 tanesi güneş ışığına göre pozisyonlama kabiliyetine sahip 6 adet güneş panelinden temin ediliyor.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /www/wwwroot/guvenliyasam.org/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399